• Alışveriş sepetiniz boş!


Garanti Şartları

  • Satın almış olduğunuz ürün fatura tarihinden itibaren ilk 7 (Yedi) gün içerisinde arızalanmış ise ;

Ürün tarafımıza arızasının ne olduğuna dair bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir. Gönderilen ürün teknik servisimize kabul edilmesinin ardından, ürün ile birlikte belirttiğiniz arıza notu dikkate alınarak teste tabi tutulur. Ürünün arızası tedarikçi firmanın teknik servisince onaylanmalıdır. Tedarikçi firmanın teknik servisince arızalı olduğu tespit edilen ürünün; stok durumu müsait olup olmadığı kontrol edilir, stokta mevcut ise birebir değişim yapılarak tekrar ürün sahibine gönderilir. Stok durumu müsait olmadığı durumlarda ürün sahibi ile irtibata geçilerek ya ürün iade alınır veya müşterinin onayının ardından muadili veya benzeri bir ürün ile değişim yapılarak ürün sahibine gönderilir. Bu tip arıza durumunda, arızalı ürünün tarafımıza faturası, tüm ek, İlave donanımlarıyla beraber ve orjinal ambalajı ile eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir. Bu süreç 1 (Bir) ila 3 (Üç) iş günü sürebilmektedir.

* Bu süreçteki arızalı ürünün MÜŞTERİDEN-TEKNİK SERVİSE ULAŞIM bedeli müşteri tarafından karşılanacak olup, TEKNİK SERVİSTEN- MÜŞTERİYE ULAŞIM bedeli simenteks.com tarafından ödenecektir.

  • Satın almış olduğunuz ürün fatura tarihinden 7 (yedi)günün ardından veya normal garanti sürecinde arızalanmış ise ;

Ürün tarafımıza arızasının ne olduğuna dair bir bilgilendirme notu ile birlikte gönderilmelidir. Gönderilen ürün teknik servisimize kabul edilmesinin ardından, ürün ile birlikte belirttiğiniz arıza notu dikkate alınarak teste tabi tutulur. Ürünün arızası teknik servisimize onaylanmalıdır. Teknik servisimize arızalı olduğu tespit edilen ürün; onarım veya değişim yapılmak üzere İTHALATÇI FİRMA’sına ulaştırılır. Bu tip arıza durumunda, arızalı ürün tarafımıza faturası ile beraber gönderilmelidir. Bu süreç ilgili yasada da belirtildiği gibi en erken 10 (On) ila en geç 30 (Otuz) iş günü sürebilmektedir.

* Bu süreçteki arızalı ürünün MÜŞTERİDEN-TEKNİK SERVİSE ULAŞIM bedeli ile TEKNİK SERVİSTEN- MÜŞTERİYE ULAŞIM bedeli müşteri tarafından ödenecektir. Bu gönderinin ulaşım bedeli her iki şekilde de müşterimiz tarafından yapılacağından, istenilen kargo firması ile gönderilmesinde bir sakınca yoktur.